1. Świat Toyoty
  2. Nowości
  3. 500 wodorowych Toyot Mirai w oficjalnej flocie Letnich Igrzysk Olimpijskich i Paraolimpijskich Paryż 2024
21 września 2023

500 sztuk Toyoty Mirai dołączyło do floty Letnich Igrzysk Olimpijskich i Paraolimpijskich Paryż 2024

500 całkowicie bezemisyjnych Toyot Mirai napędzanych wodorowymi ogniwami paliwowymi trafiło właśnie do floty Letnich Igrzysk Olimpijskich i Paraolimpijskich Paryż 2024. Dzięki w pełni zelektryfikowanym autom Toyota wraz z organizatorami wydarzenia planują redukcję emisji aż o 50% względem igrzysk Londyn 2012 oraz Rio 2016.

 

Toyota jest światowym partnerem Igrzysk Olimpijskich i Paraolimpijskich, a w ramach przygotowań do przyszłorocznych igrzysk w Paryżu zapewni transport zgodny z zasadami zrównoważonego rozwoju, pomagając w osiągnięciu celów klimatycznych. W tym celu przekaże oficjalnej flocie wydarzenia 500 wodorowych modeli Mirai.

O genezie tej decyzji przypomniał prezes Toyota France Frank Marotte: „Punktem zwrotnym dla Toyoty była decyzja Akio Toyody z 2018 roku, by przekształcić naszą działalność z producenta samochodów na firmę zajmującą się pełnym spektrum mobilności. Ten nowy kierunek oznacza, że będziemy wykraczać poza granice naszego sektora gospodarki, by stworzyć społeczeństwo funkcjonujące w neutralnej węglowo rzeczywistości”.

Toyota stawia sobie za cel osiągnięcie neutralności węglowej za pomocą kompleksowego podejścia do mobilności. Obejmuje ono różnorodność pojazdów, takich jak samochody elektryczne na baterie, samochody elektryczne na ogniwa paliwowe, hybrydy i hybrydy typu plug-in. Jednym z czołowych reprezentantów tej strategii jest luksusowy sedan Toyota Mirai, który korzysta z bezemisyjnego napędu opartego na wodorowych ogniwach paliwowych. Ten pojazd łączy w sobie zalety elektrycznej technologii z niezrównanym komfortem użytkowania oraz szybkim procesem tankowania. Podczas paryskich Igrzysk w 2024 roku modele Toyoty Mirai będą zasilane zielonym wodorem dostarczanym przez oficjalnego dostawcę tego paliwa – firmę Air Liquide.

Dyrektor działu Igrzysk i Paraigrzysk w Toyota Motor Europe Cédric Borremans pokłada wielkie nadzieje w tej wodorowej flocie: „Podczas igrzysk w Paryżu Toyota zaprezentuje swoje innowacyjne możliwości oraz rozwój technologii wodorowych przy pomocy modelu Mirai. Mamy ten sam cel co Komitet Organizacyjny. Chcemy zredukować oddziaływanie igrzysk na środowisko naturalne tak bardzo jak to tylko możliwe wykorzystując w pełni zelektryfikowaną flotę samochodów”.

Podobne stanowisko zajmuje prezes Letnich Igrzysk Olimpijskich i Paraolimpijskich Paryż 2024 Tony Estanguet: „Organizacja igrzysk, które będą stanowiły wzór i będą odpowiedzialne klimatycznie, jest jednym z naszych zadań. Dzięki Toyocie, globalnemu partnerowi igrzysk Paryż 2024, przybliżamy się do jego realizacji z napędzanymi ogniwami paliwowymi samochodami Mirai, które dołączają do oficjalnej floty. Dziękujemy Toyocie za zaangażowanie”.