Wideorozmowa z doradcą
Konfiguruj swoją Toyotę
Umów się na przegląd - jesteśmy otwarci

Toyota wybrała 10 finalistów programu Toyota Startup Accelerator

Wodór z plastiku, inteligentne okulary czy budynki oczyszczające powietrze

2021-11-16

Do drugiej edycji programu Toyota Startup Accelerator wpłynęło ponad 100 zgłoszeń. Do dalszego etapu przeszło 10 z nich. Finaliści wezmą udział w intensywnym szkoleniu biznesowym, który rozwinie ich potencjał, a najlepsi z nich otrzymają od Toyoty finansowanie na wdrożenia i rozwój.

Toyota Startup Accelerator to europejski program, który koncentruje się na obszarach szeroko dostępnej mobilności, neutralności klimatycznej, gospodarki obiegu zamkniętego i technologiach oceny śladu środowiskowego produktów w całym cyklu życia. Powstał w wyniku współpracy Toyota Motor Europe i uczelni ISDI Digital Business School w Madrycie, która od lat prowadzi własny program wspierania start-upów ISDI Accelerator.

Głównym celem programu Toyota Startup Accelerator jest poszukiwanie i wdrażanie innowacyjnych rozwiązań. W tym roku do programuzgłosiło się ponad 100 startupów z 42 krajów.

Jury konkursu składało się ze specjalistów branżowych oraz kadry zarządzającej i ekspertów Toyota Motor Europe i ISDI Digital Business School. Wyłoniono 10 finalistów. Start-upy te miały dobrze opracowane strategie tworzące odpowiedni fundament dla realizacji prototypów i programów pilotażowych przy wsparciu Toyoty.

Kolejnym etapem konkursu będzie bootcamp, czyli intensywne szkolenie biznesowe. Jury wybierze pięciu laureatów, którzy otrzymają fundusze na wdrożenie swoich projektów.

Finaliści programu Toyota Startup Accelerator

1) Sideways (Hiszpania) – firma budująca floty autonomicznych pojazdów poruszających się po wnętrzach, aby radykalnie zwiększyć wydajność transportu w dużych obiektach.

2) Biel Glasses (Hiszpania) – start-up opracowujący inteligentne okulary, które poprawią mobilność osób niedowidzących. Okulary będą rozpoznawać przeszkody, zmiany nawierzchni czy sygnalizacji świetlnej i ostrzegać o nich użytkowników.

3) Revolve Wheel (Niemcy) – firma, która wprowadziła na rynek innowacyjny, napędzany ręcznie wózek inwalidzki, który po złożeniu przybiera postać lekkiej, zgrabnej walizki i mieści się w standardowych wymiarach bagażu podręcznego.

4) HySiLabs (Francja) – firma, która opracowała innowacyjny płynny nośnik wodoru o nazwie HydroSil ułatwiający bezpieczne magazynowanie i transport tego gazu. HydroSil umożliwia zmagazynowanie w danej objętości 7 razy więcej wodoru niż w stosowanych obecnie zbiornikach wysokociśnieniowych.

5) PurCity (Dania) – innowacyjny start-up, który stworzył technologię pozwalającą zamieniać budynki w wielkoskalowe oczyszczacze powietrza. System ten można instalować zarówno w nowych budynkach, jak i już istniejących. Technologia PurCity oczyszcza powietrze z cząstek stałych do wielkości 2,5 PM oraz toksycznych gazów jak tlenki azotu i siarki czy lotne związki organiczne. Jednocześnie system wychwytuje z powietrza dwutlenek węgla, przyczyniając się do walki z globalnym ociepleniem.

6) CargaTuCoche (Hiszpania) – firma, która opracowała cyfrową platformę dla domowej ładowarki samochodów elektrycznych umożliwiającą współdzielenie punktów ładowania z innymi osobami. Dzięki temu rozwiązaniu już dziś można udostępnić własny wallbox sąsiadom oraz za pomocą aplikacji korzystać z niemal 1000 współdzielonych punktów ładowania w całej Hiszpanii.

7) Breeze Technologies (Niemcy) – firma, która produkuje nowoczesne czujniki jakości powietrza, a pochodzące z nich dane poddaje zaawansowanym analizom. Rozwiązanie to wykorzystuje internet rzeczy i sztuczną inteligencję, aby pomóc miastom i przedsiębiorstwom w tworzeniu lepszych planów działania na rzecz czystego powietrza i ochrony środowiska.

8) Microwave Solutions GmbH (Szwajcaria) – firma, która zaprezentowała innowacyjny pomysł na gospodarkę obiegu zamkniętego. Opracowana przez nią technologia pozwala na recykling tworzyw sztucznych, gumy i materiałów zawierających węgiel w zaawansowane, poszukiwane na rynku materiały, takie jak grafen.

9) DePoly SA Ľ (Szwajcaria) – start-up zajmujący się recyklingiem. Jego rozwiązanie służy do przetwarzania plastiku przy pomocy prostej, zrównoważonej metody opartej na przyjaznych dla środowiska substancji chemicznych. Technologia ta jest tania i zużywa niewiele energii. Pozwala rozkładać plastik PET w temperaturze pokojowej bez korzystania z wysokiego ciśnienia. Do jej zastosowania nie trzeba oddzielać opakowań PET od innych plastików, co jest istotne z punktu widzenia obecnie funkcjonujących systemów segregacji odpadów.

10) Tresoil (Rumunia) – firma, która opracowała system produkcji wodoru z plastiku i zużytych opon, aby wesprzeć rozwój gospodarki wodorowej w Europie i jednocześnie rozwiązać problem szkodliwych odpadów. Technologia zgazowania stosowana przez tę firmę pozwala produkować wodór o ujemnej emisji CO2, bez zanieczyszczania środowiska. Jest całkowicie skalowalna i tania w uruchomieniu, co oznacza, że przy jej pomocy można odpady przetworzyć na czyste paliwo wodorowe w dowolnym miejscu na świecie, a nawet na jednostkach pływających.

Dowiedz się więcej

GR Yaris Sportowym Samochodem Roku 2021 GR Yaris Sportowym Samochodem Roku 2021 Plebiscyt AutoBild Sportscars Aygo X i rezerwacje online Aygo X i rezerwacje online Zamówienia z pierwszeństwem realizacji Strategia Toyoty dotycząca aut elektrycznych Strategia Toyoty dotycząca aut elektrycznych Dowiedz się więcej Toyota dominuje na rynku flotowym Toyota dominuje na rynku flotowym Dane PZPM z listopada 2021 roku Toyota uruchomiła drugą linię produkcyjną silnika 1,5 l Toyota uruchomiła drugą linię produkcyjną silnika 1,5 l Poznaj szczegóły Toyota Yaris GR Sport Toyota Yaris GR Sport Zobacz nową wersję, która debiutuje w Europie Toyota a całkowicie bezemisyjna gama modelowa Toyota a całkowicie bezemisyjna gama modelowa Dowiedz się więcej Toyota Dream Car Art Contest 2022 Toyota Dream Car Art Contest 2022 Zachęć dziecko do wzięcia udziału w XV edycji konkursu Prototypowy GR Yaris Prototypowy GR Yaris Dowiedz się więcej o eksperymentalnym modelu Nowa Toyota GR86 Nowa Toyota GR86 Trzeci globalny model z linii GR Toyota z kolejnym rekordem rejestracji Toyota z kolejnym rekordem rejestracji Zobacz dane z 11 miesięcy 2021 roku Toyota T-Mate Toyota T-Mate Nowa generacja systemów bezpieczeństwa